ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایندیا تایم ،  این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، بکار می رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافتند میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافت.

این نخستین بار است که یک پژوهش نشان می دهد، مصرف نوشیدنی از بطری های پلی کربنات، میزان BPA را در ادرار افزایش می دهد و بطری های ساخته شده از BPA، این ماده شیمیایی را در مایع محتوی خود آزاد می کنند.

این دانشمندان دریافتند نوشیدن مایعات سرد از بطری های پلی کربنات آن هم فقط به مدت یک هفته، مقدار BPAادرار را به میزان دو سوم افزایش می دهد.

محققان می گویند درصورتی که این بطری ها گرم شوند (که در مورد بطری های شیر کودکان این اتفاق می افتد) انتظار می رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

“کارین ب. میشلز” استادیار همه گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید: این موضوع می تواند نگران کننده باشد چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترند.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه کلمبیا بر اساس داده های بدست آمده از سلامت ملی و نظر سنجی و ارزشیابی تغذیه ای که بر روی جمعیت زیادی از مردم آمریکا انجام شد اعلام کردند ماده «بیسفنول آ»، ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می شود در بدن باقی می ماند.

تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و بطور کامل از بدن دفع می شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند.

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود ترکیبی آلی است و حاوی دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. بیسفنول که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است،  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

بیش از 50 سال است که محصولات حاوی بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در ساخت بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

تبلیغات در سایت گوگل,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت خبری,طراحی وب سایت حرفه ای,xvhpd shdj,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی سایت فوری,طراحی سایت مذهبی,قیمت طراحی سایت,پرکلر اتیلن,طراحی کاتالوگ,طراحی اپلیکیشن,طراحی اپلیکیشن موبایل,پرکلرواتیلن,ماژول تاریخ عربی,آموزش طراحی سایت,وب سایت ارزان,طراحی کارت ویزیت,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,تبلیغات در صفحه اول گوگل,طراحی اپلیکیشن اندروید,طراحی سایت رایگان,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی سایت شخصی,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی سایت حرفه ای,تبلیغات گوگل,پرکلراتیلن,ماژول تاریخ ایرانی,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی سایت املاک,تبلیغات در گوگل,سایت های آماده,طراحی سایت 24 ساعته,طراحی سایت فروشگاهی,تبلیغ گوگل,طراحی سایت حرفه ای,آموزش جوملا,قیمت طراحی کاتالوگ,گوگل ادوردز,آموزش طراحی وب سایت,بشکه پرکلرواتیلن,قیمت تبلیغات گوگل,ساعت برای جوملا,ماژول ساعت برای جوملا,ماژول تاریخ جوملا,ساعت متحرک جوملا,طراحی سایت در 24 ساعت,طراحی سایت ارزان,تبلیغات گوگل,طراحی سایت صنعتی,قیمت طراحی وب سایت,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت مداحی,ماژول تاریخ شمسی,طراحی کاتالوگ حرفه ای,قیمت طراحی سایت حرفه ای,طراحی لوگو,سایت آماده,ماژول ساعت جوملا 3,