ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایندیا تایم ،  این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، بکار می رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافتند میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافت.

این نخستین بار است که یک پژوهش نشان می دهد، مصرف نوشیدنی از بطری های پلی کربنات، میزان BPA را در ادرار افزایش می دهد و بطری های ساخته شده از BPA، این ماده شیمیایی را در مایع محتوی خود آزاد می کنند.

این دانشمندان دریافتند نوشیدن مایعات سرد از بطری های پلی کربنات آن هم فقط به مدت یک هفته، مقدار BPAادرار را به میزان دو سوم افزایش می دهد.

محققان می گویند درصورتی که این بطری ها گرم شوند (که در مورد بطری های شیر کودکان این اتفاق می افتد) انتظار می رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

“کارین ب. میشلز” استادیار همه گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید: این موضوع می تواند نگران کننده باشد چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترند.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه کلمبیا بر اساس داده های بدست آمده از سلامت ملی و نظر سنجی و ارزشیابی تغذیه ای که بر روی جمعیت زیادی از مردم آمریکا انجام شد اعلام کردند ماده «بیسفنول آ»، ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می شود در بدن باقی می ماند.

تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و بطور کامل از بدن دفع می شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند.

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود ترکیبی آلی است و حاوی دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. بیسفنول که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است،  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

بیش از 50 سال است که محصولات حاوی بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در ساخت بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

قیمت طراحی وب سایت,تبلیغات در گوگل,سایت آماده,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,تبلیغات در سایت گوگل,طراحی سایت حرفه ای,طراحی سایت مذهبی,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,ساعت برای جوملا,پرکلراتیلن,تبلیغات در صفحه اول گوگل,قیمت طراحی سایت حرفه ای,طراحی سايت با جوملا,قیمت طراحی سایت,ماژول ساعت جوملا 3,ماژول تاریخ جوملا,طراحی سایت صنعتی,گوگل ادوردز,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت املاک,طراحی سایت 24 ساعته,طراحی سایت ارزان,پرکلر اتیلن,طراحی سایت رایگان,طراحی سایت خبری,طراحی کاتالوگ,طراحی وب سایت حرفه ای,طراحی سایت مداحی,آموزش جوملا,طراحی اپلیکیشن,وب سایت ارزان,طراحی سایت فروشگاهی,طراحی سایت در 24 ساعت,طراحی سایت فوری,طراحی اپلیکیشن موبایل,xvhpd shdj,طراحی سایت خبرگزاری,ماژول تاریخ ایرانی,پرکلرواتیلن,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی اپلیکیشن اندروید,ماژول تاریخ عربی,آموزش طراحی وب سایت,تبلیغ گوگل,آموزش طراحی سایت,ماژول ساعت برای جوملا,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت شخصی,قیمت طراحی کاتالوگ,طراحی کاتالوگ حرفه ای,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی لوگو,طراحی سایت حرفه ای,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,ساعت متحرک جوملا,قیمت تبلیغات گوگل,ماژول تاریخ شمسی,تبلیغات گوگل,سایت های آماده,ماژول تاریخ انگلیسی,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی کارت ویزیت,تبلیغات گوگل,