ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایندیا تایم ،  این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، بکار می رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافتند میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافت.

این نخستین بار است که یک پژوهش نشان می دهد، مصرف نوشیدنی از بطری های پلی کربنات، میزان BPA را در ادرار افزایش می دهد و بطری های ساخته شده از BPA، این ماده شیمیایی را در مایع محتوی خود آزاد می کنند.

این دانشمندان دریافتند نوشیدن مایعات سرد از بطری های پلی کربنات آن هم فقط به مدت یک هفته، مقدار BPAادرار را به میزان دو سوم افزایش می دهد.

محققان می گویند درصورتی که این بطری ها گرم شوند (که در مورد بطری های شیر کودکان این اتفاق می افتد) انتظار می رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

“کارین ب. میشلز” استادیار همه گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید: این موضوع می تواند نگران کننده باشد چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترند.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه کلمبیا بر اساس داده های بدست آمده از سلامت ملی و نظر سنجی و ارزشیابی تغذیه ای که بر روی جمعیت زیادی از مردم آمریکا انجام شد اعلام کردند ماده «بیسفنول آ»، ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می شود در بدن باقی می ماند.

تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و بطور کامل از بدن دفع می شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند.

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود ترکیبی آلی است و حاوی دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. بیسفنول که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است،  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

بیش از 50 سال است که محصولات حاوی بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در ساخت بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

ساعت برای جوملا,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی سایت حرفه ای,تبلیغات گوگل,طراحی سایت مذهبی,تبلیغات در صفحه اول گوگل,سایت آماده,وب سایت ارزان,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی اپلیکیشن موبایل,پرکلرواتیلن,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت مداحی,طراحی سایت ارزان,طراحی وب سایت حرفه ای,طراحی سایت حرفه ای,تبلیغات در گوگل,طراحی سایت شخصی,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی سایت رایگان,ماژول تاریخ عربی,گوگل ادوردز,طراحی سایت 24 ساعته,تبلیغات در سایت گوگل,ماژول تاریخ جوملا,قیمت تبلیغات گوگل,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,ماژول تاریخ ایرانی,آموزش طراحی وب سایت,تبلیغات گوگل,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,xvhpd shdj,طراحی سایت در 24 ساعت,طراحی سايت با جوملا,ساعت متحرک جوملا,قیمت طراحی سایت,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی کارت ویزیت,قیمت طراحی کاتالوگ,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی لوگو,پرکلر اتیلن,آموزش طراحی سایت,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی سایت املاک,سایت های آماده,آموزش جوملا,طراحی کاتالوگ,قیمت طراحی سایت حرفه ای,ماژول ساعت برای جوملا,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی سايت با جوملا,طراحی کاتالوگ حرفه ای,طراحی سایت صنعتی,طراحی اپلیکیشن اندروید,طراحی سایت فروشگاهی,ماژول تاریخ شمسی,طراحی سایت فوری,طراحی اپلیکیشن,تبلیغ گوگل,قیمت طراحی وب سایت,پرکلراتیلن,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی سایت خبری,