ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایندیا تایم ،  این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، بکار می رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافتند میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافت.

این نخستین بار است که یک پژوهش نشان می دهد، مصرف نوشیدنی از بطری های پلی کربنات، میزان BPA را در ادرار افزایش می دهد و بطری های ساخته شده از BPA، این ماده شیمیایی را در مایع محتوی خود آزاد می کنند.

این دانشمندان دریافتند نوشیدن مایعات سرد از بطری های پلی کربنات آن هم فقط به مدت یک هفته، مقدار BPAادرار را به میزان دو سوم افزایش می دهد.

محققان می گویند درصورتی که این بطری ها گرم شوند (که در مورد بطری های شیر کودکان این اتفاق می افتد) انتظار می رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

“کارین ب. میشلز” استادیار همه گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید: این موضوع می تواند نگران کننده باشد چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترند.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه کلمبیا بر اساس داده های بدست آمده از سلامت ملی و نظر سنجی و ارزشیابی تغذیه ای که بر روی جمعیت زیادی از مردم آمریکا انجام شد اعلام کردند ماده «بیسفنول آ»، ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می شود در بدن باقی می ماند.

تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و بطور کامل از بدن دفع می شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند.

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود ترکیبی آلی است و حاوی دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. بیسفنول که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است،  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

بیش از 50 سال است که محصولات حاوی بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در ساخت بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

آموزش طراحی وب سایت با جوملا,طراحی سایت حرفه ای,آموزش طراحی سایت,طراحی سایت ارزان,قیمت تبلیغات گوگل,طراحی سایت 24 ساعته,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی سایت مذهبی,طراحی سایت ارزان,وب سایت ارزان,طراحی سایت فوری,طراحی کارت ویزیت,طراحی اپلیکیشن,طراحی سایت در 24 ساعت,قیمت طراحی وب سایت,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی سایت املاک,ماژول ساعت برای جوملا,طراحی کاتالوگ حرفه ای,تبلیغ گوگل,طراحی کاتالوگ,آموزش جوملا,ماژول تاریخ ایرانی,پرکلرواتیلن,ماژول تاریخ شمسی,طراحی اپلیکیشن اندروید,تبلیغات گوگل,طراحی سايت با جوملا,قیمت طراحی کاتالوگ,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی سایت خبری,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,تبلیغات گوگل,طراحی سایت حرفه ای,طراحی لوگو,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,پرکلراتیلن,طراحی سایت شخصی,قیمت طراحی سایت حرفه ای,تبلیغات در صفحه اول گوگل,طراحی سایت فروشگاهی,پرکلر اتیلن,آموزش طراحی وب سایت,xvhpd shdj,طراحی وب سایت حرفه ای,تبلیغات در سایت گوگل,طراحی سايت با جوملا,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی سایت رایگان,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی سایت صنعتی,ساعت برای جوملا,ماژول تاریخ جوملا,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی اپلیکیشن موبایل,گوگل ادوردز,طراحی سایت مداحی,قیمت طراحی سایت,ساعت متحرک جوملا,تبلیغات در گوگل,سایت های آماده,سایت آماده,ماژول تاریخ عربی,